Slovenská národná gramatika
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pieskovisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
garder

Založený: 18.Okt 2005 14:41

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 14:31    Predmet: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

po viacerych prispevkoch, ktore urazili moje narodne ego, som sa rozhodol sharovat svoje biedne vedomosti o gramatike, upozornit na najcastejsie chyby, poradit, ako sa im vyhnut a pomoct hlavne tym, ktori to potrebuju...

vopred vsak upozornujem, ze v tejto teme sa diakritikou zaoberat nebudeme...

1. ČASŤ

pouzivanie predloziek z a s:

predlozka s sa pouziva, ked chceme vyjadrit INŠTRUMENTÁL nejakeho slova, frazy a pod., napr. "bol som sa ozrat s Jurdom" a NIE "sol som sa ozrat z Junkym"

predlozka z sa pouziva, ked chceme vyjadrit GENITÍV nejakeho slova, frazy a pod., napr. "prave som prisiel domov z krcmy" a NIE "prave som prisiel domov s krcmy"

takze spravna vete je:
"Prave som sa vratil z krcmy, kde som sa bol ozrat s Jurdom."

NEspravna veta je:
"Prave som sa vratil s krcmy, kde som sa bol ozrat z Junkym."

dalsie chyby doplnim prievezne, zalezi podla ich vyskytu a samozrejme kazdemu rad ozrejmim to, co nebude chapat/vediet

dakujem vsetkym ludom, ktori najdu u mna chyby...

Naposledy upravil garder dňa 24.Máj 2007 22:43, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (99 kariet)
Junky

Založený: 26.Júl 2005 17:30

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

preco spominas akurat mna Laughing Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet)
Shane
Master Wizard

Založený: 25.Feb 2005 18:53

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 15:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Junky Napísal:
preco spominas akurat mna Laughing Question

musel spomenut aj nejakeho Juniora Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (0 kariet)
Samuraj

Založený: 12.Okt 2004 13:53

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 15:44    Predmet: Re: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

garder Napísal:
po viacerych prispevkoch, ktore urazili moje narodne ego, som sa rozhodol sharovat svoje biedne vedomosti o gramatike, upozornit na najcastejsie chyby, poradit, ako sa im vyhnut a pomoct hlavne tym, ktory to potrebuju...

vopred vsak upozornujem, ze v tejto teme sa diakritikou zaoberat nebudeme...

1. ČASŤ

pouzivanie predloziek z a s:

predlozka s sa pouziva, ked chceme vyjadrit INŠTRUMENTÁL nejakeho slova, frazy a pod., napr. "bol som sa ozrat s Jurdom" a NIE "sol som sa ozrat z Junkym"

predlozka z sa pouziva, ked chceme vyjadrit DATÍV nejakeho slova, frazy a pod., napr. "prave som prisiel domov z krcmy" a NIE "prave som prisiel domov s krcmy"

takze spravna vete je:
"Prave som sa vratil z krcmy, kde som sa bol ozrat s Jurdom."

NEspravna veta je:
"Prave som sa vratil s krcmy, kde som sa bol ozrat z Junkym."

dalsie chyby doplnim prievezne, zalezi podla ich vyskytu a samozrejme kazdemu rad ozrejmim to, co nebude chapat/vediet

SHAROVAT = zdieľať
KTORY TO POTREBUJU = ktorí to potrebujú
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (0 kariet)

Založený: 26.Máj 2005 13:45

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

2. cast by mala byt o nominative pluralu. To je dalsia vec, ktora ma zvykne vytacat Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (711 kariet)
Knight

Založený: 06.Sep 2005 20:57

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Dalšia je používanie y, ý, i, í, a taktiež si zaspomínať na Vybrané slová, pravidlá s nimi spojené( že my a mi Very Happy) a podobné Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (93 kariet)
FiPo
Wizard

Založený: 02.Sep 2004 05:23

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

a dalsia by mohla byt extra lekcia pre niektorych, ktori nevedia spravne zlozit vetu Wink

aby tu neboli vety ako: som gratulujem, sniclov vsetkych pocul, ze Jurda vyhral a porazil. Smile

(Pocul som, ze Jurda porazil vsetkych sniclov a vyhral. Gratulujem!)
Návrat hore
garder

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 19:47    Predmet: Re: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

Samuraj Napísal:
KTORY TO POTREBUJU = ktorí to potrebujú

gratulujem, jediny si si vsimol maly chytak... dalsia cast sa bude o pisani y a i...

vies aj vysvetlit menejcennym ludom, preco to ma byt i a nie y?
Návrat hore
Junky

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Lebo sa ujo hatala strašne nudil Crying or Very sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet)
Ryusei

Založený: 16.Máj 2005 14:57

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 19:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Junky Napísal:

Vlastne mena a nazvy sa pisu s velkymi pismenami. Wink
Návrat hore
Junky

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ryusei Napísal:
Junky Napísal:

Vlastne mena a nazvy sa pisu s velkymi pismenami. Wink

aj ty Brutus Mad Rofl
Návrat hore
huco

Založený: 18.Feb 2005 18:11

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 20:14    Predmet: Re: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

garder Napísal:
po viacerych prispevkoch, ktore urazili moje narodne ego, som sa rozhodol sharovat svoje biedne vedomosti o gramatike, upozornit na najcastejsie chyby, poradit, ako sa im vyhnut a pomoct hlavne tym, ktori to potrebuju...

...
predlozka z sa pouziva, ked chceme vyjadrit DATÍV nejakeho slova, frazy a pod., napr. "prave som prisiel domov z krcmy" a NIE "prave som prisiel domov s krcmy"

...

kazdemu rad ozrejmim to, co nebude chapat/vediet

si si istý že Datív je správne čo sa týka toho príkladu? Za mojich mladých čias sa na datív (3.p.) Pýtalo otázkouKomu?/čomu?, a pokiaľ sa nemýlim tak na Genitív (2.p.) sa pýtalo Koho?/Čoho?...... takže z koho/z čoho (z krčmy)

len tak mimochodom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (117 kariet)
snegg

Založený: 15.Aug 2005 13:18

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 21:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm, som skor za skoru cast "preco nepouzivat q a w, tam kde to nema co robit"... Je skutocna radost precitat si 'a thaq som wyhral'... mne to asi moc nedopina, ale vie niekto aspon trochu uspokojivo vysvetlit, na co je to dobre? Neskacuje to komunikaciu(skor predlzuje slova), totalne zneprehladnuje text a je to aspon na moj vkus dost necitatelne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (101 kariet)
muti

Založený: 15.Jún 2005 09:41

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 22:25    Predmet: Odpovedať s citátom

to sú tzv Slováci emeuickeho pôvodu Laughing inac super diskusia, už bolo načase Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (479 kariet)
snegg

Založený: 15.Aug 2005 13:18

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak emoooo, som aj rozmyslal, ze ktore zmysluplne odvetvie spolocnosti to ma tak v oblube...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (101 kariet)
garder

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 22:46    Predmet: Odpovedať s citátom

snegg Napísal:
Hmm, som skor za skoru cast "preco nepouzivat q a w, tam kde to nema co robit"... Je skutocna radost precitat si 'a thaq som wyhral'... mne to asi moc nedopina, ale vie niekto aspon trochu uspokojivo vysvetlit, na co je to dobre? Neskacuje to komunikaciu(skor predlzuje slova), totalne zneprehladnuje text a je to aspon na moj vkus dost necitatelne.

ano, ano... toto serie aj mna, niektori ludia sa asi citia malo zaujimavi alebo nedoceneni, teda trpia komplexom menejcennosti a tak chcu vyzerat COOl ked napisu nejaku hovadinu typu "wihral som mynuli turnaj, ti kokzo, taqi lak som mal yak svyna" (vyhral som minuly turnaj, ty kokso, taky luck som mal jak svina - pozn. prekladatela)
Návrat hore
lush

Založený: 09.Feb 2005 17:51

PríspevokZaslal: 24.Máj 2007 23:31    Predmet: Odpovedať s citátom

garder Napísal:
snegg Napísal:

ano, ano... toto serie aj mna, niektori ludia sa asi citia malo zaujimavi alebo nedoceneni, teda trpia komplexom menejcennosti a tak chcu vyzerat COOl ked napisu nejaku hovadinu typu "wihral som mynuli turnaj, ti kokzo, taqi lak som mal yak svyna" (vyhral som minuly turnaj, ty kokso, taky luck som mal jak svina - pozn. prekladatela)

pozn. prekladatela prekladajuceho prekladatela

vyhral som minuly turnaj, ty kokos, take stastie som mal ako prasa
Návrat hore
garder

PríspevokZaslal: 26.Máj 2007 01:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Lush sa proste nezaprie.... Clap
Návrat hore
Mmendeleth

Založený: 29.Sep 2005 15:46

PríspevokZaslal: 26.Máj 2007 16:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Junky Napísal:
Lebo sa ujo Hattala strašne nudil Crying or Very sad

Ako vtip dobré, lebo toto nemôžeš myslieť vážne. Wink
Vážne dobre som sa pobavil... pozn. prekladateľa prekladajúceho oboch prekladateľov prekladajúcich sa navzájom.
Návrat hore
vanto

Založený: 01.Dec 2006 14:57

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 09:16    Predmet: Re: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

Ked uz tak velmi chces spatnu vazbu, tu ju mas:

- v slovnom spojeni
garder Napísal:
...poradit, ako sa im vyhnut a pomoct hlavne tym, ktori to potrebuju...
ma byt ciarka za slovesom vyhnut pred spojkou a,
- tiez v
garder Napísal:
by som ja osobne v tomto pripade oddelil "a pod." a "napr." nie ciarkou, ale bud bodkociarkou alebo bodkou,
- nehovoriac o velkych pismenach na zaciatku vety, ktore vsak mozes zamenit za male, v pripade, ze pouzijes napr. odrazky (ako v mojom prispevku) a prislusne ciarky na koncoch odrazkovaneho textu a za poslednou odrazkou bodku.

To len ako priliatie mojej trosky "paliva" do ohna... Laughing

No musim uznat, ze ako napad sa mi tato tema velmi paci, len pochybujem o tom, ze nieco z toho padne na urodnu podu.

Ako napad na dalsie casti mozem, okrem uz spomenutych, uviest: "Pisanie i v slovesach s podnadpisom Co je to sloveso?", "Spravne pouzivanie ciarok, bodiek a podobnych interpunkcnych zvieratiek", "Preco su niektorY ludia natvrdlY?", ci "Ja bI som aj pisal IpsilonI, ale netusim, ako vIzeraju"

A len tak naokraj: logicky si pouzil velmi zly priklad na navstevu zariadenia pohostinskeho typu, pretoze Junkymu tam tak, ci tak nenaleju alkoholicky napoj.

S pozdravom

Vas slovencinychtivy spolukartickar Idea

PS: Rad by som videl diktat napr. takeho Kraken bejbe-ho...

Naposledy upravil vanto dňa 30.Máj 2007 21:57, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zeke

Založený: 07.Júl 2004 22:11

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 09:42    Predmet: Odpovedať s citátom

- v slovnom spojeni garder Napísal:

nemusi. moze byt.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (2 kariet)
vanto

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Zeke Napísal:

nemusi. moze byt.

A ver tomu, ze musi byt, pretoze vedlajsia veta "ako sa im vyhnut" je vlozena medzi dve hlavne vety. A nic uz na tom nezmeni ani to "a", ked si myslel na to, ze kvoli nemu tam ciarka byt nemusi.
Návrat hore
Ryusei

Založený: 16.Máj 2005 14:57

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

vanto Napísal:
Zeke Napísal:

nemusi. moze byt.

A ver tomu, ze musi byt, pretoze vedlajsia veta "ako sa im vyhnut" je vlozena medzi dve hlavne vety. A nic uz na tom nezmeni ani to "a", ked si myslel na to, ze kvoli nemu tam ciarka byt nemusi.

Tam ciarka byt nema, pretoze "a" samo o sebe funguje ako ciarka, pred a sa pise ciarka, len ak za nim nasleduje dalsia spojka. Napriklad "ze" alebo "ak". Tym ze je vlozena medzi dve hlavne vety, si asi narazal na to, ze je to pristavok. V tom pripade by tam ta ciarka naozaj bola, lenze toto nie je pristavok.
Návrat hore
muti

Založený: 15.Jún 2005 09:41

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 11:44    Predmet: Re: Slovenská národná gramatika Odpovedať s citátom

vanto Napísal:

A len tak naokraj: logicky si pouzil velmi zly priklad na navstevu zariadenia pohostinskeho typu, pretoze Junkymu tam tak, ci tak nenaleju alkoholicky napoj.

Myslim, že ten príklad bol dobrý. Je to dôvod prečo s tým Junkym do krčmy nepôjdeš, ale radšej s Jurdom, ktorému nalejú. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (479 kariet)
vanto

PríspevokZaslal: 28.Máj 2007 11:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ryusei Napísal:
vanto Napísal:
Zeke Napísal:

nemusi. moze byt.

Tam ciarka byt nema, pretoze "a" samo o sebe funguje ako ciarka, pred a sa pise ciarka, len ak za nim nasleduje dalsia spojka. Napriklad "ze" alebo "ak". Tym ze je vlozena medzi dve hlavne vety, si asi narazal na to, ze je to pristavok. V tom pripade by tam ta ciarka naozaj bola, lenze toto nie je pristavok.

Nie, nie. Sice to nie je pristavok, ale obycajna vedlajsia veta vlozena medzi hlavne vety, ale to vlozenie si nasledne vyzaduje ciarku pred a, aj ked a ciarku v beznej vete nahradza. Ono by ju nahradzalo, keby nebola ta vedlajsia veta oddelene od predchadzajucej hlavnej vety ciarkou. Takze, nie je to pristavok, ale je tam ciarka aj ked je tam a.
Bol som o tom presvedceny pri pisani prveho prispevku a som o tom presvedceny aj teraz; dokonca som sa pre istotu utvrdil u mojej mamy, ktora uz "nejaky ten rok" je slovencinarkou.

muti Napísal:
vanto Napísal:

Myslim, že ten príklad bol dobrý. Je to dôvod prečo s tým Junkym do krčmy nepôjdeš, ale radšej s Jurdom, ktorému nalejú. Smile

Heh, naleju aj mne, ale Junky by potom pri pohlade na moje orosene pivecko slintal a nemozem mu to urobit. Razz
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pieskovisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: