Ako vymieňať cez internet a nenechať sa oklamať?

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pre nováčikov
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Thibir
Lord of Llanowar

Založený: 03.Máj 2006 14:52

PríspevokZaslal: 04.Okt 2012 21:38    Predmet: Ako vymieňať cez internet a nenechať sa oklamať? Odpovedať s citátom

Vzhľadom na to, že v poslednom čase sa zase rozmnožili podvody pri výmenách cez internet dovolil by som si odcitovať jeden starší článok pre nováčikov.

http://www.mtg.sk/clanok.php?id=863&

Ryba Napísal:
Nasledujúce riadky si VEĽMI pozorne prečítajte !
Magic je zberateľská kartová hra a každá karta má svoju cenu. Niektoré karty sú drahšie, niektoré zase lacné. Ak sa chcete magicu venovať, je vysoko pravdepodobné, že karty budete meniť za iné karty, aby ste zohnali to, čo potrebujete.

Uvediem pravidlá, ktoré JE POTREBNÉ dodržať pri výmene, aby ste neboli oklamaní:

1. Zistite si cenu karty.
Toto je základné pravidlo každej výmeny, nech sa deje čokoľvek. Na internete je veľké množstvo stránok, ktoré uvádzajú ceny. Samozrejme ceny kariet sa líšia, najlepšie je urobiť si trebárs nejaký priemer a podobne. Určite ale lepšie urobíte, ak si cenu zistíte, ako vymieňate naslepo. Ak vám niekto bude hovoriť, že karta toľko nemá a podobne, radšej sa spýtajte niekoho, komu veríte, prípadne s výmenou počkajte.

2. Nenechajte sa ovplyvniť.
Niektorí hráči zháňajú karty, ktoré môžete mať a urobia vám nevýhodnú ponuku, aby získali, čo chcú a prehovárajú vás, že karta má určite takú a takú cenu. Ak ste si ešte cenu nezistili, tak s výmenou počkajte. Vymieňajte len vtedy, ak ste si istý, že je to výhodné pre vás. Nevymieňajte ani z ľútosti. Niektorí ľudia vedia ovplyvňovať iných, tak pozor. Cena karty nezávisí od obrázku, ilustrátora alebo sily/obrany (pri príšere), ale od toho, čo daná karta robí.

3. Kartu si prezrieť.
Ak meníte, tak si prezrite stav karty, pretože niektoré karty môžu byť používané a tým klesá aj cena danej karty. Treba si skontrolovať aj mechanické poškodenie, hlavne zo zadnej strany, na ktoré zvyknete prísť až doma, keď je výmena už uskutočnená.

4. Nenechávajte karty bez dohľadu.
Tento bod uvádzam pre istotu. Je to celkom jasné, ale je dôležité mať svoje karty vždy pod dohľadom, hlavne ak ešte hráčov nepoznáte a hlavne - príležitosť robí zlodeja.

Nasledujú body, ktoré platia pri výmene cez internet.

5. Preverte si hráča.
Ako nováčik nebudete poznať všetkých hráčov a neviete, komu sa dá v akej miere veriť. Na to vám služia tzv. “hviezdičky” v albume a zaznačené výmeny. Tu si môžete prezrieť, aké výmeny daný hráč uskutočnil. Je vhodné si všimnúť, či hráč nemení stále s tými istými ľudmi, prípadne si nepridáva falošné výmeny sám. Prezrite si, odkiaľ sú ľudia, z ktorými hráč mení. Ak by boli z toho istého mesta, je možné, že výmeny sú menej dôveryhodné. Rovnako ak meníte s kamarátmi alebo spolužiakmi, nemusíte si každú výmenu zapisovať. Aspoň nie tie menšie. Tým si zase znižujete dôveryhodnosť vy.

6. Informovať sa na daného hráča.
Toto súvisí s predošlým bodom. Ak s niekým idete meniť a nie ste si istý, či sa mu dá veriť, je možné do fóra napísať a hráči, ktorí mu veria, vám potvrdia, že sa mu veriť dá (Ak je niekto napríklad z Košíc, skúste nájsť ďalších hráčov z Košíc a informovať sa u nich). Toto je ale stále ťažké, keďže nepoznáte nikoho. Stále platí, že ak si nie ste istý, tak výmenu nevykonajte. Karty je možné si kúpiť v obchode, kde vás nikto nepodvedie. Dôveryhodnosť hráčov môže byť zvýšená aj vyplnenou adresou alebo pravidelnými príspevkami na fórach.

7. Pošta.
Tento bod je veľmi dôležitý. Výmena poštou je o vzájomnej dôvere. Keďže ste začiatočník, je možné, že daný hráč bude chcieť, aby ste poslali peniaze (prípadne karty) poštou prvý a on vám potom pošle karty (alebo peniaze). Viac krát sa stalo, že hráč bol podvedený, pretože poslal peniaze niekomu, koho nepoznal. Preto je dôležité, keď posielate peniaze niekomu ako prvý, byť si istý, že sa mu dá veriť. Viď predošlé body. Hráči, ktorí takto podvádzajú majú veľmi dobré ceny, vy neodoláte a pošlete peniaze. On vám ale karty nepošle. POZOR NA TO !!! Najbezpečnejšie je poslať "Na dobierku". Teda pri prevzatí platíte za karty, ktoré si odosielateľ vyzdvihne na pošte.

Len doplním, posielanie kariet na dobierku je výhodné, len ak ste ten, kto posiela prvý, pretože adresát dostane obálku na pošte, iba v prípade, že pošte zaplatí a tá vám peniaze pošle. Najhoršie, čo sa môže odosieľateľovi stať je, že adresát si zásielku neprevezme a tým pádom ste prišli o cca 1.5 € poštovné, ale pošta Vám neprevzatú zásielku vráti.

V prípade, že ste kupujúci a má Vám niekto poslať karty na dobierku, je to rovnako rizikové, ako keď posielate peniaze ako prvý, pretože musíte zaplatiť pošte a až potom dostanete obálku. Ale pošta neručí (čo je dosť logické), za to, čo v obálke je, takže môžete nakúpiť prázdnu obálku.

Ďalej niečo málo k poštovým službám. Slovenská pošta rozlišuje dva základné spôsoby doručenia. Obyčajne a doporučene.

Obyčajný list bežného rozmeru a hmotnosi stojí 40 centov. Tento list sa nijako neeviduje. Môžete ho poslať buď z pošty alebo vhodením obálky so známkou do takej oranžovej krabice. Toto je najmenej bezpečný spôsob doručenia. Nemáte dôkaz, že ste niečo poslali, nedá sa zistiť, či sa to dostalo k adresátovi, pošta má nulovú zodpovednosť, nedá sa reklamovať, celé zle. Výhody tohto spôsobu doručenia sú cena a fakt, že si po to adresát nemusí ísť na poštu, teta poštárka mu to hodí do schránky. Alebo susedovi. Alebo to cestou zahodí, pretože môže. Osobne používam tento spôsob na karty v hodnote do 10 €.

Doporučený list stojí 1€. Pri podaní vypisujeme ten známy lístoček, ktorý nám ostane ako dôkaz odoslania zásielky. Dá sa poslať iba priamo na pošte. Pošta eviduje kedy ste ho poslali, doručuje sa do ruky priamo adresátovi alebo členovi rodiny, pošta nám vie na požiadanie potvrdiť aj to, že si to adresát prevzal. Pošta dokonca bez ďalších príplatkov ručí za stratu alebo poškodenie obálky do výšky 20násobku ceny služby (pre matematicky menej zdatných do výšky 20 €). V prípade, že posielame megadrahé karty, dá sa priplatiť aj poistenie do ľubovolnej sumy, ale tu prichádza na rad byrokracia a budú vám diktovať, ako to musíte mať zabalené a je možné, že vás s vašou obálkou pošlú dokelu a budú požadovať bublinkovú. Doporučený list má veľa výhod, čo sa týka bezpečnosti, jednak mám dôkaz, že som poslal, viem si osledovať, že to adresát prevzal a v neposlednom rade na to dáva aj pošta pozor, pretože predsalen troška za to ručia. Nevýhodami sú cena a fakt, že musíte to ísť poslať na poštu a adresát si to na poštu musí ísť vybrať.

Možno ste počuli niekedy o Prvej triede listových zásielok. Tak toto vážení je v prípade obálok prvotriedne vyhadzovanie peňazí. Ide o 0.2€ príplatok, ktorý možete priplatiť aj k obyčajnému listu aj k doporučenému listu. Prvá trieda znamená iba toľko, že pošta garantuje dodanie zásielky do 24 hodín. V prípade ostatných zásielok bez tohto príplatku je lehota na doručenie obálky 48 hodín. To znie celkom fajn, ALE. Jednak pošta dosť často stíha do tých 24 hodín doručovať aj druhotriedne zásielky, druhak ak si podáte zásielku ako prvú triedu po určitom čase (myslím 15:00), tak pošta berie, akoby ste to podali až zajtra. Čiže podáme zásielku v pondelok o 16tej, oni berú, že ste to podali v utorok a doručia to do 24 hodín od utorka, čiže v stredu. Ak si to podáte v pondelok ako druhú triedu, doručia to do 48 hodín, čiže prekvapko, v stredu... Prvá trieda má zmysel iba pri balíkoch a zásielkách do zahraničia, ale tam si samozrejme priplatíte viac Smile

Prajem veľa úspešných výmien, Thibir
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (846 kariet)
Marek

Založený: 21.Feb 2005 13:59

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Keďže mám bohaté skúsenosti s odosielaním zásielok formou Slovenskej Pošty nedámi pridať pár postrehov.

K doporučeným lístkom: V prípade reklamácie doporučeného listu dostanete maximálne 10 násobok sumy za, ktorú ste platili listovú zásielku, t.j. ak platím na pošte 1€, dajú mi naspať maximálne 10€. Čiže je logické neposielať karty za viac nez 10-13€. Ten rozdiel pôjde do stratena. Tak isto k tejto službe pošta zaviedla na ich internetovej stránke systém "sledovania zásielok."

K prvej triede: Tu ako už spomínal môj predchodca pošta zaručuje doručenie zásielky do 24 hodín (niekedy sa stane, že to trvá dlhšie, to v prípade zmeškanej zásielky. každá pošta ma svoje zberné časy, poväčšine do pol šiestej-siedmej). Tu musím dodať, že som si všimol zníženú pravdepodobnosť straty zásielky, lebo je menej času nato aby sa daná zásielka stratila v zbernom mieste.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (275 kariet)
Gabriel

Založený: 23.Aug 2011 23:57

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 13:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj tip - častokrát sa oplatí priplatiť 0,40€ za bublinkovú obálku, ktorá karty ochráni pred nešetrnou manipuláciou narozdiel od obyčajnej obálky a obalov na karty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (80 kariet)
bedob

Založený: 17.Feb 2006 22:31

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 13:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja viem, ze ohanat sa hviezdickami pri mene moze niekto povazovat za nespolahlive, ale pokial mam vymenu kupu s niekym, kto tieto hviezdicky ma a ma ich s ludmi, co maju tiez kopec hviezdiciek (uspesnych vymien), tak nemam problem poslat prvy ci uz karty, alebo peniaze.
Na druhu stranu, ak niekto zacina s obchodovanim a nie je ochotny poslat prvy, povazujem to za riziko, do ktoreho sa alebo nepustim, alebo skusim pokial ide o malu sumu do 5eur.
Myslim ze takto jednoducho sa da predist podvodom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (1 kariet)
Overseer

Založený: 05.Okt 2004 23:00

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

MAm prevratny napad Exclamation :

Co takto zaviest institut certifikovaneho obchodnika??

Su ludia, ktori maju vela hviezdiciek a su prevereni a spolahlivi. Napriek tomu ich je pre novacika takisto nutne preverovat, rozmyslat nad tym, ci su vymeny skutocne a podobne kalkulacie, pritom cloveka , ktoreho ani nenapadne a je predpoklad, ze ani v buducnosti nenapadne (suvislost s vekom, financnou sebestacnostou atd)podvadzat to moze nepriamo vlastne urazat. Povacsine s tym suvisia aj "prezierave"spravy. A obcas aj spolahlivy clovek pozabudne alebo aj posta spolahlivemu cloveku moze stratit obalku. Ale je, a aj bude nadalej spolahlivy, ale sme predsa ludia.

Velka pomoc pre novacika by teda bola, keby mal priamo moznost popytat sa na konkretneho cloveka u jednej konkretnej osoby na jednom konkretnom ucte. Napriklad poslat Thibirovi spravu a ten mu povie, ze clovek je ok.A este lepsie , keby mal dotycny spolahlivy obchodnik znak spolahliveho obchodnika, certfikat kvality, o ktory by musel poziadat . Na zaklade minimalneho poctu uspesnych postovych transakcii, na zaklade doverihodnosti potvrdenej okolim a tak. Zavana to sice klientelizmom , ale v skutocnosti to tak nebude , kedze pracujeme len so skutocnostou a je tam malo premennych a relativnych hodnot. Ak by porusil pravidla bez patricneho odovodnenia, certifikat sa mu odoberie.

No, a ludom s certifikatom by samozrejme novacikovia mohli doverovat - mam na mysli dorucenie, nie hodnotenie kariet- a clovek bez certifikatu logicky posiela prvy. V pripade dvoch certifikovanych posiela prvy ten s menej hviezdami, ale to je uz uplne bezoecne a mozu poslat aj naraz .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (0 kariet)
RS
Admiral

Založený: 18.Mar 2006 18:44

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

aký by bol rozdiel medzi niekým s 5 hviezdičkami a niekým s "certifikátom"?
Návrat hore
Kl3p_co.
Troll Lord

Založený: 10.Feb 2007 13:01

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

predsa certifikat!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
Thibir
Lord of Llanowar

Založený: 03.Máj 2006 14:52

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 16:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Overseer Napísal:

tento nápad sa mi nepáči. Jednak preto, že to bude chcieť od dotyčného udeľovateľa certifikátov veľa času, kým si popreveruje ľudí, ktorým dá certifikát. a druhak preto, že rozhodne nemám chuť "ručiť" za spoľahlivosť neviem koho. keby som napr. mal udeľovať certifikáty ja, tak viac ako 10 ľudí ich proste nedostane...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (846 kariet)
Selar
Local Asshole

Založený: 21.Júl 2005 14:53

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 17:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Thibir Napísal:
Overseer Napísal:

tento nápad sa mi nepáči. Jednak preto, že to bude chcieť od dotyčného udeľovateľa certifikátov veľa času, kým si popreveruje ľudí, ktorým dá certifikát. a druhak preto, že rozhodne nemám chuť "ručiť" za spoľahlivosť neviem koho. keby som napr. mal udeľovať certifikáty ja, tak viac ako 10 ľudí ich proste nedostane...

Mne sa to paci, snad by som sa dostal do kruhu vyvolenych Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet)
Overseer

Založený: 05.Okt 2004 23:00

PríspevokZaslal: 05.Okt 2012 22:46    Predmet: Odpovedať s citátom

na zaciatku stym bude trcoha viac roboty, to uznavam, ale verim ze sa to velmi rychlo vrati s pridanou hodnotou v podobe spokojneho usmevu na tvarach neskusenych traderov, ked otvoria dopis s v poriadku doslymi kartami. Je to mozno trochu navyse k hviezdickam .Ale tie navrhy a dotazy, aby niekto seriozny, najlepsie administrativne aktivny, odobril ineho clena tu boli stale aj napriek hviezdickam.

Po rozdeleni evidentnych certifikatov, takych ludi bude podla mna len asi do 50 bude nutne este doplnit mozno dalsich 50, ktore sa udelia po zvazeni. Mal by to robit clovek alebo viaceri, ktori aktivne traduju, a bude to potom uplne jednoduche. Ono ked doveryhodny clovek - chodi na turnaje a celkovo sa pravidelne vyskytuje na hracskej scene pozna dalsieho, a vie ho odporucit uz je to viac alebo aspon tolko ako hviezdicky o meneni s pre mna neznamym clovekom.

Tolko este k navrhu, viac to nerozvadzam.
Návrat hore
HunterSGL

Založený: 07.Aug 2006 10:17

PríspevokZaslal: 06.Okt 2012 12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Napad je sice pekny ale podla mna a podobne ako povedal Thibir... zbytocny.

Kazdy s IQ nad 80 si dokaze odvodit he chalanisko co ma 25 z 30 vymen s tym istym clovekom a zvysnych 5 je negativnych, je asi podvodnik a naopak ak ma niekdo ucet 3-4 roky a ma 100+ vymen je asi doverihodny Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (641 kariet)
Kl3p_co.
Troll Lord

Založený: 10.Feb 2007 13:01

PríspevokZaslal: 06.Okt 2012 13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

HunterSGL Napísal:

Kazdy s IQ nad 80 si dokaze odvodit he chalanisko co ma 25 z 30 vymen s tym istym clovekom a zvysnych 5 je negativnych, je asi podvodnik a naopak ak ma niekdo ucet 3-4 roky a ma 100+ vymen je asi doverihodny Wink

keby to takto fungovalo asi by sme tu tento problem nemali ze Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
Mithrandir

Založený: 19.Feb 2006 13:10

PríspevokZaslal: 07.Okt 2012 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ehm, tiez s tym nesuhlasim. Povedzme ze certifikat nemam a chalanisko mi napise ze prave preto mi neposle karty ako prvy a som nahraty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (433 kariet)
Frenky

Založený: 11.Apr 2008 13:02

PríspevokZaslal: 07.Okt 2012 11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja s tym navrhom v zasade problem nemam, chybaju mi jasne pravidla, pretoze zatial su vagne. Kedze som profesionalne deformovany, tak mam v zasade problem s certifikacnou autoriou. KTO to bude vydavat? Ako dlho to bude robit, zadarmo? Samo SA TO nespravi. Bude stale objektivny? Bude nejaky obmedzeny VIP kruh 100 certifikatov? Co ked zlyha clovek s certifikatom, bude nejaka zaruka vratenia penazi, kto bude rucit cim ? Ked nie tak si myslim ze az tak novacikov za ruku vodit netreba. Clanok s upozornenim staci. A koli certifikatu sa pchat pekomu do.. nemusim. Nepaci sa mi ten napad prave z tohoto titulu. System hviezdiciek nie je dokonaly, ale podla mna stale najlepsi mozny. Certifikat ma kopec subjektivnych kriterii a zadrhelov. Koli par ludom ktorych odrbal jeden debilek sa znevyhodnia ludia bez certifikatu (ano bude to hendikep). Zacal som a skoncim certifikacnou autoritou, s tou mam problem, kto, ako, zaco, pravidla udelovania (issuing), zaruky, ... zatial som konkretny navrh nevidel, len ze Thibir to nechce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (221 kariet)
Gabriel

Založený: 23.Aug 2011 23:57

PríspevokZaslal: 07.Okt 2012 12:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Frenky Napísal:
Ja s tym navrhom v zasade problem nemam, chybaju mi jasne pravidla, pretoze zatial su vagne. Kedze som profesionalne deformovany, tak mam v zasade problem s certifikacnou autoriou. KTO to bude vydavat? Ako dlho to bude robit, zadarmo? Samo SA TO nespravi. Bude stale objektivny? Bude nejaky obmedzeny VIP kruh 100 certifikatov? Co ked zlyha clovek s certifikatom, bude nejaka zaruka vratenia penazi, kto bude rucit cim ? Ked nie tak si myslim ze az tak novacikov za ruku vodit netreba. Clanok s upozornenim staci. A koli certifikatu sa pchat pekomu do.. nemusim. Nepaci sa mi ten napad prave z tohoto titulu. System hviezdiciek nie je dokonaly, ale podla mna stale najlepsi mozny. Certifikat ma kopec subjektivnych kriterii a zadrhelov. Koli par ludom ktorych odrbal jeden debilek sa znevyhodnia ludia bez certifikatu (ano bude to hendikep). Zacal som a skoncim certifikacnou autoritou, s tou mam problem, kto, ako, zaco, pravidla udelovania (issuing), zaruky, ... zatial som konkretny navrh nevidel, len ze Thibir to nechce.

Na Slovensku máme predsa zákon o zaručenom elektronickom podpise, môžeme sa inšpriovať:P...

Zbytočne sa budeme baviť o novom systéme s novým modelom fungovania, keď starý model je postačujúci, akurát systém nie je úplne dotiahnutý do detailov, nehovoriac už o tom, že model s certifikátmi by nebol a nemohol byť autonómny.
Navyše na stránke zrejme nemožno robiť žiadne väčšie úpravy, takže vymýšľanie akéhokoľvek modelu je zbytočné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (80 kariet)
RS
Admiral

Založený: 18.Mar 2006 18:44

PríspevokZaslal: 07.Okt 2012 17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to zbytočnosť.

Proste nebuďte idioti, pochybujem že klikáte na internete na linky typu "CONGRATULATIONS, you are the 10000000000th visitor of this page and you won iPhone!!!" alebo "Hot chicks near you want to hang out!"

Používajte mozog, prípadne sa niekoho opýtajte, howgh.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pre nováčikov Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: