Magicova hadanka :)
Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pieskovisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
sa3xx

Založený: 07.Jún 2006 20:03

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 09:51    Predmet: Magicova hadanka :) Odpovedať s citátom

Predstavte si takuto situaciu :

1. Niekto ma dva baliky. V jednom je 20 landov a 40 nonlandov (60 kartovy balik). V druhom je 40 landov a 80 nonlandov (120 kartovy balik).

2. Ukaze vam dve opening handy. Jednu oznacina ako z baliku A, druhu ako z baliku B. (neviete ktora je zo 60 a ktora zo 120 kartoveho decku).

Bod 2 sa moze opakovat lubovolne vela krat (teda vratite mu karty, on to zamiesa a znovu vam poda dve opening handy - s tym, ze znovu povie, ktora patri k baliku A a ktora k baliku B).

Viete povedat, ze balik A ma 60 a balik B na 120 kariet, resp. naopak?

(teda ci dokazte z opening hand zistit, ci ide o bezny, alebo "zdvojeny" balik).

PS : ludi co mam na FB neodpovedaju Smile

Naposledy upravil sa3xx dňa 27.Aug 2010 10:09, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (0 kariet)
Kl3p_co.
Troll Lord

Založený: 10.Feb 2007 13:01

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 09:55    Predmet: Odpovedať s citátom

nevie to zistiť prvý opening hand, lebo všetky možné openingy sa môžu vyskitnúť pri prvom potiahnutí z oboch balíkov(7nonlandov,6nonlandov 1land atď.).
Za predpokladu, že karty pri dalšom ťahaní odkladáš na bok, tak to zistíš pri n-tom hande, keď z A už chýbajú všetky landy alebo nonlandy(v tom prípade ak potiahneš ešte nejaké karty druhu čo chýba v A, tak vieš, že ťaháš z B)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
sa3xx

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

edit :

ked si pozries opening handy, tak mu ich vratis, on zamiesa baliky a znovu ti poda dve opening handy, pricom znovu povie, ktora patri k baliku A a ktora k baliku B.
Návrat hore
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 10:29    Predmet: Odpovedať s citátom

sa3xx Napísal:
edit :

ked si pozries opening handy, tak mu ich vratis, on zamiesa baliky a znovu ti poda dve opening handy, pricom znovu povie, ktora patri k baliku A a ktora k baliku B.

v tom prípade to nevieš nikdy dokázať, keďže aj pomer kariet v A a B je rovnaký, takže ani štatisticky to nevieš nijak dokázať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
Ondriq
Wizard

Založený: 22.Júl 2004 15:53

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm, nechce sa mi nad tym hlboko rozmyslat, ale po potiahnuti dostatocne velkeho mnozstva opening handov to zistis Smile Preto su limited baliky konzistentnejsie na manu ako constructed.
Vysvetlenie je cca nasledovne:
Hand tahame po 1 karte.
Pri potiahnuti prvej karty je sanca na land rovnaka v obidvoch balikoch.
Ale nasledne, uz pri tahani druhej karty, sa sance menia - napriklad ak prva karta bola land, tak zatial co mensi balik ma sancu na dalsi land 19/59=32.2%, pri druhom to je 39/119=32.77%. A tieto pravdepodobnosti sa dalej menia, v zavislosti na tom kolko kariet z baliku som na hand uz potiahol.

Takze ja tvrdim ze zistit sa to da, otazka znie, ci mam pravdu Smile Kedze sedim v praci a fakt sa mi to nechce nejako extra riesit Smile

Naposledy upravil Ondriq dňa 27.Aug 2010 12:33, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet)
jmi

Založený: 02.Okt 2009 10:05

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 11:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Kl3p_co. Napísal:
sa3xx Napísal:
edit :

v tom prípade to nevieš nikdy dokázať, keďže aj pomer kariet v A a B je rovnaký, takže ani štatisticky to nevieš nijak dokázať.

tak to sa mi vobec nezda. Nakolko rovnake karty nevies rozoznat, tak podla mna vo vacsom baliku budu vacsie pocetnosti statisticky castejsim ukazom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (1507 kariet)
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

jmi Napísal:
Kl3p_co. Napísal:
sa3xx Napísal:
edit :

tak to sa mi vobec nezda. Nakolko rovnake karty nevies rozoznat, tak podla mna vo vacsom baliku budu vacsie pocetnosti statisticky castejsim ukazom.

podľa toho čo tu napísal ondriq, tak ti to uznám za pravdu, ja som si totiž myslel, že percentuálne šance na potiahnutie dalšieho landu sú v rámci toho, že v B je raz toľko landov aj nonlandov, rovnaké.
Návrat hore
Asgard

Založený: 08.Júl 2010 11:42

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Da sa to zistil, akurat by som nesiel cez landy, ale cez nonland karty a s velkou davkou trpezlivosti...

predpoklad je totiz ze 120 kartovy balik moze obsahovat 20-80 druhov nonland permanentov, 60 kartovy balik 10-40 druhov nonland karty... takze

v momente ked na rukach A alebo B uvidis:
41. druh nonland karty vies ze patri k vacsiemu baliku
11.tu roznu štvoricu nonland kariet vies ze patri k vaciemu baliku
14.tu roznu trojicu nonland kariet vies ze patri k vacsiemu baliku
21.vu roznu dvojicu nonland kariet vies ze patri k vacsiemu baliku
prirodzene si mozes doplnit kombinacie (napr. 10 roznych trojic a 6 roznych dvojic)

Otvaracia ruka ma 7 kariet a max limit je 4, t.j. postupom case sa ti na jednej z otvaracich ruk musi objavit viac kariet ktore budes schopny identifikovat ako moze mat mensi balik. Prirodzene, ak su baliky identicke a ten vacsi je len zdvojeny toho mensieho, vies ktory je ktory v momente ked si potiahne na ruke 5 rovnakych nonland kariet Smile
Návrat hore
jmi

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Asgard Napísal:
Da sa to zistil, akurat by som nesiel cez landy, ale cez nonland karty a s velkou davkou trpezlivosti...

predpoklad je totiz ze 120 kartovy balik moze obsahovat 20-80 druhov nonland permanentov, 60 kartovy balik 10-40 druhov nonland karty... takze

prirodzene si mozes doplnit kombinacie (napr. 10 roznych trojic a 6 roznych dvojic)

Otvaracia ruka ma 7 kariet a max limit je 4, t.j. postupom case sa ti na jednej z otvaracich ruk musi objavit viac kariet ktore budes schopny identifikovat ako moze mat mensi balik. Prirodzene, ak su baliky identicke a ten vacsi je len zdvojeny toho mensieho, vies ktory je ktory v momente ked si potiahne na ruke 5 rovnakych nonland kariet Smile

este pozor na baliky, kde je napr. po 12 basicov kazdeho typu a nic viac Smile Tam proste len statisticky.
Návrat hore
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Asgard Napísal:

to je síce všetko pekné, ale myslím, že sa jedná o všeobecný prípad. Takže by si si kľudne mohol zobrať akékoľvek karty a na 20 napísať L a na 40 N Smile
Návrat hore
Asgard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:37    Predmet: Odpovedať s citátom

v takom vseobecnom pripade by si si prirodzene nemohol byt nikdy uplne isty, ani by si nikdy nevidel ci si uz tie karty co si prave potiahol videl, boli by to len N a L a dokaz by bol nemozny (aspon ma ziadny nenapada)...

v tomto pripade by podla zadania nemohlo ist o balik ktory ma po 12 basicov, pretoze udava jasny pocet landov co je klucove pri tom aby si zistil ktory balik je ktory (prirodzene v pripade ze nejde o karty oznacene N a L)
Návrat hore
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:42    Predmet: Odpovedať s citátom

kde si došiel na to, že je tam 12 basicov?
Návrat hore
Asgard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Kl3p_co. Napísal:

o jeden post vyssie "balik ktory ma len po 12 basicov a nic viac"
Návrat hore
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Asgard Napísal:
Kl3p_co. Napísal:

o jeden post vyssie "balik ktory ma len po 12 basicov a nic viac"

lol sry mb
Návrat hore
Ondriq
Wizard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 14:56    Predmet: Odpovedať s citátom

OMFG, to su mi argumenty ako v tretej pomocnej. Este by niekto mal prist a povedat ze "skusal som to doma 1000x a furt som tahal viacej lendou v tom prvem pakliku, takze je jasne ze ten prvi ma vacej lendou"

A co som chcel tymto povedat? Ze ano, ide len o dusevne cvicenie, a medzikove karty to su len preto ze sme na medzikovom fore. Kludne to mozu byt cervene a cierne gulicky namiesto kariet L a N. To ze hovorite o "4 rovnakych kartach maximalne" vam sice mozno vysluzi ocenenie "najuepsi gazda v dzedzine" ale rozhodne vas to nedostane blizsie k vyrieseniu tohto problemu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet)
Kl3p_co.
Troll Lord

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

problém som vyriešil v prvom poste za istých predpokladov a ty si ho vyriešil bez predpokladov, takže tak Smile
Návrat hore
jmi

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 15:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Asgard Napísal:
v takom vseobecnom pripade by si si prirodzene nemohol byt nikdy uplne isty, ani by si nikdy nevidel ci si uz tie karty co si prave potiahol videl, boli by to len N a L a dokaz by bol nemozny (aspon ma ziadny nenapada)...

v tomto pripade by podla zadania nemohlo ist o balik ktory ma po 12 basicov, pretoze udava jasny pocet landov co je klucove pri tom aby si zistil ktory balik je ktory (prirodzene v pripade ze nejde o karty oznacene N a L)

podla mna, kde potiahnes dostatocne vela krat ruku z balika, tak dostanes sa ku cislam typu, v kolko % pripadoch si mal na ruke kartu K1 1x, 2x, 3x...7x. To iste o karte K2, K3 az Kx, kde X je pocet roznych kariet v baliku (kt. nepotrebujes vediet, proste nan prides pri dostatocne velkom pocte tahania). Ked toto spravis dost vela krat, tak vsetky karty sa ti rozdielia do niekolkych skupit s priblizne rovnakymi % pripadov vyskutu v roznom pocte na ruke (a samozrejme pri viac pokusoch toto bude stale viac presnejsie a zrejme ake mame skupiny).
Keby moc chces, podla mna z toho zratas dokonca ktoru kartu mas kolko krat v baliku.
Ale pre nas pripad teraz staci zobrat taketo percentualne vyskyty kariet na ruke. Ja tvrdim: Deck, kde su vyskyty viacerych kopii tej istej karty na ruke vyssie, ten ma viac kariet.
Ale nechce sa mi to dokazovat. Ale 2 priklady:
A) Mas v deku 7 forestov (alebo ine karty) resp. 14 v dvojitom. Aka je sanca ze potiahnes prave 7 na ruku z tychto dekov? V pripade 60 kartovom je to 7/60*6/59*5/58*4/57*3/56*2/55*1/54=7!/60!*53! = 2.6E-9
V pripade 120 kartoveho s dvojnasobnym poctom je to vsak
14/120*13/119...*8/114=14!/120!/113!=2.9E-4
Rozdiel 5tich radov snad hovori za seba ....
B) Napriklad mas 10 forestov. Aka je sanca, ze potiahnes 7 na ruku? Ta sa rovna sanci potiahnut 6 forestov v prvych 6 kartach * (10-6)/(60-6)=0.074 resp. * (20-6)/(120-6)=0.123. Teda vyssia pre 120-deck. (indukciou mozes dokazat, ze potiahnut X forestov v prvych X kartach mas vacsiu sancu v double-deku pre X>1).
C) Mas len 4 karty. Aka je canca ze potiahnes napriklad prave 3? Toto nemam naladu odvodzovat.

Vo vseobecnosti si myslim, ze by som dokazal (vacsinou indukciou), ze potiahnut nejaku karty v N (N>1) kopiach je viac pravdepodobne vo viac kartovom deku. Mozno by som dokaz rozbil na 3 casti -> podla toho ci bolo ty kariet viac, menej alebo prave 7 v mensom deku, ale mozno by to ani nebolo treba.
Návrat hore
Asgard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondriq Napísal:
OMFG, to su mi argumenty ako v tretej pomocnej. Este by niekto mal prist a povedat ze "skusal som to doma 1000x a furt som tahal viacej lendou v tom prvem pakliku, takze je jasne ze ten prvi ma vacej lendou"

A co som chcel tymto povedat? Ze ano, ide len o dusevne cvicenie, a medzikove karty to su len preto ze sme na medzikovom fore. Kludne to mozu byt cervene a cierne gulicky namiesto kariet L a N. To ze hovorite o "4 rovnakych kartach maximalne" vam sice mozno vysluzi ocenenie "najuepsi gazda v dzedzine" ale rozhodne vas to nedostane blizsie k vyrieseniu tohto problemu.

LOL pravdaze je to matematicka uloha, akurat ze rozdiel medzi cervenymi a ciernymi gulickami a magicovymi kartami tu robi rozdiel medzi oblastami ako statistika a kombinatorika Very Happy

Mozes (ako s gulickami) sa o to pokusit statistikou cez landy, potiahnut si astronomicky pocet otvaracich ruk a potom ako ti to desatinne miesto v pravdepodobnosti zacne davat vyrazny rozdiel v otvaracich rukach usudit ze jedna ruka PRAVDEPODOBNE patri ku konkretnemu baliku. Bez skutocneho dokazu (nikdy nebudes mat na jednej ruke 21 landov/guliciek).

Alebo mozes predpokladat ze niekto do magicu umyselne zaobalil kombinatoricku ulohu z dovodov ze na vyriesenie potrebujes dalsie specifikacie ulohy (pocet roznych "guliciek" v jednej z mnozin) V tomto pripade je magicove prostredie ulohy ucelne, nakolko ti umoznuje jej presne vyriesenie.

Takze rozdiel medzi gulickami a magicom JE vyznamny. Ja sam by som bol uprimne zvedavy na jej riesenie v pripade ze by islo o nerozlisitelne gulicky.
Návrat hore
Ondriq
Wizard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Asgard Napísal:
Takze rozdiel medzi gulickami a magicom JE vyznamny. Ja sam by som bol uprimne zvedavy na jej riesenie v pripade ze by islo o nerozlisitelne gulicky.
Neviem kam presne smerujes, pretoze tam uplne hore som napisal riesenie ktore podla mojho nazoru celkom jasne hovori, preco v pripade cervenych/ciernych guliciek dokazes zistit rozdiel. Takze bud uznaj ze mam pravdu, alebo mi to vyvrat... pretoze to co robis je len divny dokaz pre specificku podmnozinu pripadov z toho, co som dokazal uplne obecne...
Návrat hore
sa3xx

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 16:39    Predmet: Odpovedať s citátom

len dodam, ze argument : Nikdy to nebudes vediet na 100% nie je uplne stastny. V prirode nic nevies na 100%. Ale ak vies nieco zistit s lubovolne velkou istotou (na 99,999...9% kde v troch bodkach je lubovolne vela deviatok) tak to povazujem za zistitelne presne.
Návrat hore
Shane
Master Wizard

Založený: 25.Feb 2005 18:53

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

ked potiahnem 5 visionarov v jednej ruke viem ze to je zdvojeny 120 kartak Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (4 kariet)
Asgard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 17:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondriq Napísal:
Asgard Napísal:
Neviem kam presne smerujes, pretoze tam uplne hore som napisal riesenie ktore podla mojho nazoru celkom jasne hovori, preco v pripade cervenych/ciernych guliciek dokazes zistit rozdiel. Takze bud uznaj ze mam pravdu, alebo mi to vyvrat... pretoze to co robis je len divny dokaz pre specificku podmnozinu pripadov z toho, co som dokazal uplne obecne...

Neberiem ti to, ze percentualne vyhodnotenie v zavislosti od landov je spravny bod. Sance su rozdielne.

Napr zatial co v 60 kartovom balicku je cosi vyse 386 milionov moznych zaciatocnych ruk, z coho 77 520 je 7 zemi (rozne prvky, nezastupitelne v lubovolnom poradi), co je myslim nejakych 0,02%, v 120 kartovom balicku je to uz 59,4 miliard kombinacii z coho 18,6 miliona je 7 zemi, co by malo byt nejakych 0,031%. To znamena, ze pre relevantnu vzorku, ak si tie ruky potiahnes 10 000 krat a jedna skupina bude vyrazne konvergovat k tym 200 a druha vyrazne k tym 300, budes moct statisticky konstatovat, ktora ruka patri ku ktoremu balicku, to je pravda. O com som hovoril ja je to, ze matematicky dokaz to nie je. Je to predpoklad, ktoreho pravdepodobnost je priamo umerna poctu ruk, ktore si natahas. Na matematicky dokaz modelu cervenych/ciernych guliciek som sam zvedavy.
Návrat hore
sa3xx

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 17:53    Predmet: Odpovedať s citátom

asi nerozumiem tomu, co je nematematicke na statistike.
Návrat hore
lush

Založený: 09.Feb 2005 17:51

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 19:32    Predmet: Odpovedať s citátom

co tu riesite za blbosti...otazka bola jasna:

Viete povedat, ze balik A ma 60 a balik B na 120 kariet, resp. naopak?

vy mozno viete, ale ja nie, lebo ked mi niekto zacne ukazovat nejake opening handy a pytat sa ma na debiliny, tak sa na neho len usmejem a pojdem radsej na pivo, kedze riesit taketo pixoviny sa mi nechce...skor by ma zaujimalo, ci by som vedel povedat, ze balik A ma 60 a balik B ma 120 kariet, resp. naopak v pripade, ze by ma to zaujimalo...ale to je uz o niecom inom Smile cize moja odpoved teraz je: nie, neviem! a viem, ze moja odpoved je aspon teraz naisto spravna!
Návrat hore
Ondriq
Wizard

PríspevokZaslal: 27.Aug 2010 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked pocty pokusov konverguju k nekonecnu tak statisticky zistene hodnoty rovnako konverguju k hodnotam vypocitanym matematicky Smile (a lushoviny kludne ignorujte as usual)
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Pieskovisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

Prejdi na: