elektromagneticke pole
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Kockovisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kl3p_co.
Troll Lord

Založený: 10.Feb 2007 13:01

PríspevokZaslal: 30.Aug 2012 14:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Clanok som necital, stacilo mi precitat si podnadpisy, laicky tam je napisane 99% toho z coho som pisal maturitnu pracu.

Ty si polozil len jednu otazku - ci je higgsov bozon a graviton to iste. Zrovna toto som riesil iba okrajovo, ale pokial mi je zname, tak gravitacna sila interaguje odlisne ako higgsove bozony(predsalen je rozdiel pri pozorovani, ci vidis tie castice, alebo ci vidis ako na seba vyvyjaju gravitacnu silu a to som sa nad tym zamyslal len posledne 2 minuty).

A ano mohol si cakat aj viac ako 7 minut lebo sice ma to pise online na tomto fore 24/7, ale to neznamena ze som pri pc, resp ze mam otvoreny chrome.

a ano budem trollovat, je to sme.sk este som tam nevidel informacie ktore by boli bud relevantne alebo nove
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
Frenky

Založený: 11.Apr 2008 13:02

PríspevokZaslal: 31.Aug 2012 13:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tato odpoved bola uz lepsia. Nebavme sa tu o tom kto dalej docura.

Otazky som polozil 2, pozorny citatel ich najde.

Keby si si precital citaty, nasiel by si co je to sila. Pre gravitaciu medzi kvarkami aj leptonmi je to prave casticova vymena (bozonov). To nie je nejaka bocna vec typu "to da rozum ze nie", ale podstatna sucast mojej otazky. Je mozne ich zachytit? Ak nie, preco. (Predstav si stenu, ktoru vlozim medzi 2 kvarky. Ake by musela mat vlastnosti aby som tuto vymenu mohol zastavil ? Je to vobec mozne?) Rad by som dostal odpoved od niekoho kto do toho vidi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (221 kariet)
Kl3p_co.
Troll Lord

Založený: 10.Feb 2007 13:01

PríspevokZaslal: 31.Aug 2012 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechapem preco by si chcel zachycovat bozon, nehovoriac o tom ze si neviem predstavit ako by si to chcel spravit. Zober si jednoduchy priklad - vies snad zachytit svetlo? Urcite ho nevies nikde "uvaznit" ako by si si to predstavoval s tou stenou medzi kvarkami. To iste plati pre vsetky bozony.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail   Album (1 kariet) MSN Messenger
Frenky

PríspevokZaslal: 31.Aug 2012 18:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak sa niekam dostavame :]
Nechcem zachytit bozon do krabice. Chcem zamedzit jeho presunu - vymene. Ako zamedzim takemu fotonu? Jednoducho, co sa stane ked dam na okna miestnosti hlinikovy alobal.. A svetlo sa da uveznit, v singularite, ale taketo riesenie mi nevyhovuje, lebo zachyti vsetko Smile Ale rozdiel je asi medzi fotonom letiacim od zdroja, a fotonom prenasajucim EM pole, alebo vlastne nie je?
No, zaujima ma ta to jednoducho preto, ze som zvedavy Smile Co by sa stalo keby si vedel zrusit ucinky nejakeho pola? Ak dokazem zamedzit vymene, zrusim pole, nie? Teoreticky, je v tom nejaka prekazka?
Návrat hore
sa3xx

Založený: 07.Jún 2006 20:03

PríspevokZaslal: 01.Sep 2012 13:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Higgsov bozon nie je graviton.

Kvantova teoria pola (QFT) je jazyk, v ktorom je popisany standartny model (SM) castic, ktoreho posledna skladacka je prave HB. Zakladny nastroj na formulaciu SM je lagranzian. Langranzian je funkcia poli, ich derivacii a casu. Pod polami si mozes velmi priblizne predstavit castice. Cize este raz : informacia o dynamike castic sa da schovat do jednej funkcie. Pomocou tejto funkcie vies pomocou tzv. Feynmanovych diagramov davat predpovede k scattering experimentom (to co sa robi v CERNe napriklad).

Langranzian SM ma prehladnu strukturu. Vies ukazat prstom, ktore jeho cleny hovoria o hmotnosti castic, ktore o ich interakciach, ktore o hmotnosti interakcnych castic (okrem fotonu su nenulove) atd ... Podstat HB je, ze on do tohto Lagranzianu vstupuje takym zvlastnym sposobom. Zacalo to tym, ze skusme zmenit jedno znamienko. To znamienko ale sposobi, ze musis postupovat dalej inym postupom a vysledkom toho postupu je to, ze vzniknu nove cleny, ktore odpovedaju napriklad hmotnosti elektronu. A tak sa povie "Hm. Co ak je to tak, ze vsetky hmotnostne cleny su vlastne dosledkom dakehoto 'cudneho' vlozenia bozonu." Pri leptonoch a kvarkoch je takyto napad zaujima moznost, pri W,Z bozonoch je to nutnost.

Cize este raz : HB sa dostal do hry ako sikovny sposob na vytvorenie hmotnostnych clenov lagranzianu pre W,Z bozony. Je prirodzene to potom rozsirit aj na kvarky a leptony.

SM je teoria 3 fyzikalnych sil. Stvrta, ktoru neobsahuje, je gravitcna sila. Z Einsteinovych rovnic sa da odvodit rovnica pre gravitacne vlny a z nej sa da ukazat, ze kvanta gravitacie by mali mat spin 2. Spin suvisi s tym, ze kolko krat musis otocit casticu aby vyzerala rovnako ako pred tym. Graviton treba otocit o 360/2 stupnov. Problem je, ze ak vlozis casticu so spinom do lagranzianu SM tak pokazis tzv. renormalizovatelnost, co hrubo povedane znamena, ze ako vysledky zacnu vychadzat nekonecna (a to je zle).

Vlozenie gravitonu do SM je tzv. teoria vsetkeho, sv. gral fyziky. Hlavni kandidati su struny (ktorym takmer vobec nerozumiem) a slucku (ktorym nerozumiem vobec). Moznym matematickym podkladom pre tieto teorie by mohlo byt aj nekomutativne geometria, co je obsahom mojej diplomovky a teraz uz aj phd prace.

Hravam legacy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu   Album (0 kariet)
sa3xx

PríspevokZaslal: 01.Sep 2012 13:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Na zaver :

Tu su napisane casti lagranzianu SM v elegantnej forme :
http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Model_(mathematical_formulation)

a tu je rozpisany na najdrobnejsie mozno casti (co prakticky nikto nerobi, len kde chce niekto zamachrovat)

http://www.rentalbarn.nl/viewshound/higgs/StandardModelLagrangian.png
Návrat hore
Frenky

PríspevokZaslal: 01.Sep 2012 20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Lagranzian z ucebnicovych rovnic vyzeral trochu jednoduchsie Smile Struny a slucky poznam len z popularnovedeckych dokumentov, co je prilis povrchne aj ked filozoficky pritazlive. Z QFT by ma zaujimalo, ci je mozne ten proces vymeny bozonov zastavit, obmedzit alebo inak ovplyvnit.
Tu diplomovku by som si rad precital. Ja som riesil geneticke algoritmy.

Legacy, skoda, na tento format sa este necitim Razz
Návrat hore
sa3xx

PríspevokZaslal: 02.Sep 2012 12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

tie tzv. vnutorne nohy procesu, teda castice, ktore vzniknu len pocas tej interakcie, nepatria medzi castice, ktore vstupuju/vystupuju z procesu sa tzv. nenachadzaju na hmotnostnej nadploche, mozu mat lubovolne velku hybnost, ale existuju len vdaka principu neurcitosti, vynaraju sa z vakua. Cize tam uprostred procesu sa do odseknut neda.

Nieco podobne, ale zaroven odlisne je napriklad proces, ze mas nic, vznikne elektron a pozitron a znova sa spoja a zaniknu (zasa princip neurcitosti /delta E /delta t > /hbar ). Ak sa toto deje akurata na horizonte udalosti ciernej diery, tak sa moze stat, ze jeden do nej padne a druhy nema s cim anihilovat a uleti. Ale toto su velmi zjednodusene interpretacie inac velmi komplikovanej kvantovej teoria gravitacie.

Diplomovka by sa ti asi citala dost tazko, v podstate vsetky vypocty su realizovane cez komutovanie bosonovych operatorov, co je pre nefyzika tazko sledovatelne. Zistenia zaujima boli zhruba take, ze ak je priestor na velmi malej skale rozmazany (to je podstata nekomutativnej geometrie), tak existuje maximalna mozna energia *, princip neurcitosti ma istu korekciu a pri vysokych energiach pomaly slabne a ze magneticke monopoly sa daju velmi prirodzene opisat pridanim noveho rozmeru.
Návrat hore
Frenky

PríspevokZaslal: 02.Sep 2012 16:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak toto vysvetlenie mi staci. Diky Smile
Ale predsa, ked sa vynori castica z vakua (napriklad bozon koli higgsovmu polu), nie je ta castica rovnaka ako ina? Teda, pokial niesu na hm. nadploche, viem teda pole narusit len inym polom?
Návrat hore
sa3xx

PríspevokZaslal: 03.Sep 2012 10:04    Predmet: Odpovedať s citátom

problem je, ze tvoje predstavy nie su kvantove. Rozmyslas o veciach ako o gulickach a to je. Kvantova mechanika funguje tak, ze sa pozries na system, potom sa prestanes pozerat, on sa vyvija vsetkymi moznymi sposobmi (s roznymi vahami pre rozne sposoby) a na zaklade toho sa urcia pravdepodobnosti toho, co uvidis, ked sa pozries znovu. Tie virtualne castice su tam iba v tej casti medzi, kedy sa nepozeras.

Cele toto myslenie sa da potrenovat na dvojstrbinovom experimente, rovnako aj s tym, ako sa pocas experimentu na to nemozes pozerat ako na gulicky a ako to suvisi s principom neurcitosti.
Návrat hore
Frenky

PríspevokZaslal: 03.Sep 2012 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz som spokojny Smile Dik.
Návrat hore
sa3xx

PríspevokZaslal: 05.Sep 2012 12:20    Predmet: Odpovedať s citátom

nz
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra MtG.sk -> Kockovisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

Prejdi na: